Jak dbać o swoje buty do biegania?

Aby obuwie do biegania posłużyło nam jak najdłużej, powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych poradach. Sprawdź je razem z nami już teraz!

Z czasem każde buty do biegania przestaną wyglądać jak nowe i także nie będą już tak dobrze wspierały stóp podczas treningu. Można jednak wydłużyć ich żywotność, aby nie kupować nowej pary każdego sezonu. Podpowiadamy, o czym warto wtedy pamiętać!

Czyść buty po każdym treningu

Obuwie biegowe w trakcie treningu zbiera kurz, piasek, ziemię, a także pot ze stóp biegacza. Wobec tego po każdym treningu warto je odpowiednio wyczyścić, aby w ten sposób zachowały swoją trwałość na dłużej, a także były komfortowe.

Po skończonym treningu buty warto dokładnie wytrzepać z zanieczyszczeń, zwracając przy tym szczególną uwagę na te znajdujące się w podeszwie. Pamiętajmy także o wyciągnięciu wkładek.

Gdy chcemy osuszyć buty od wewnątrz, najlepiej użyć do tego celu papierowych ręczników lub gazety. Nie stawiajmy obuwia na kaloryferze lub w pobliżu innego źródła ciepła, co może doprowadzić do ich deformacji.

Dokładne czyszczenie obuwia na mokro

Gdy wyczyszczenie butów na sucho nie pomaga, w takim przypadku najlepiej oczyścić je na mokro. W tym celu można zastosować wilgotną gąbkę, ściereczkę albo miękką szczoteczkę.

Przy czyszczeniu butów na mokro powinniśmy najpierw wyciągnąć z nich sznurowadła oraz wkładki. Następnie buty należy przepłukać pod bieżącą wodą i delikatnie oczyścić. Należy uważać na siateczki, ponieważ mocne pocieranie może spowodować ich zmechacenie.

Do czyszczenia butów na mokro nie trzeba używać żadnych specjalnych detergentów – sama woda powinna wystarczyć, aby wypłukać zanieczyszczania. Gdy jednak chcemy wyczyścić je dogłębnie, usunąć nieprzyjemny zapach, najlepiej wybrać dedykowane środki do artykułów sportowych i pamiętać o dokładnym wypłukaniu obuwia.

Po umyciu butów najlepiej osuszyć je ręcznikami kuchennymi albo gazetami i postawić je w cieplejszym, przewiewnym miejscu, ale z dala od źródeł ciepła, na przykład grzejników, bezpośredniego słońca.

Aby nie dopuścić do uszkodzenia butów do biegania podczas czyszczenia ich na mokro, nie powinniśmy długo moczyć ich w wodzie. Woda powinna mieć letnią temperaturę, ponieważ ta zbyt gorąca może zniszczyć materiał.

Nie pierz butów do biegania w pralce!

Także nie należy prać obuwia sportowego w pralce – producenci najczęściej odradzają tego typu czyszczenie, które może doprowadzić do całkowitego zniszczenia obuwia. Co prawda najczęściej nie zauważymy żadnych uszkodzeń po pierwszym praniu, ale mogą zacząć pojawiać się już po kilku tygodniach biegania.

Pranie butów w pralce może przede wszystkim skutkować rozklejeniem się ich elementów, dlatego też obuwie będzie wtedy nadawało się tylko do wyrzucenia.

Nie pożyczaj swoich butów do biegania

Każdy biegacz powinien pamiętać o tym, aby jego buty do biegania były tylko jego. Obuwia biegowego nie powinniśmy pożyczać innym osobom. Dlaczego?

Poza oczywistymi względami higienicznymi warto pamiętać również o tym, że każdy z nas może mieć inną budowę stopy oraz inną technikę biegania, wobec tego pożyczenie swojej pary innej osobie może doprowadzić do jej zniekształcenia, a tym samym nawet do utraty jej właściwości, na przykład pogorszenia przyczepności, amortyzacji.

Z butów biegowych korzystaj tylko do biegania

Aby buty do biegania posłużyły nam jak najdłużej, powinniśmy także pamiętać o tym, aby korzystać z nich jedynie na czas treningów. Buty do biegania, chociaż mogą być bardzo wygodne, nie powinny być noszone na co dzień, ponieważ wtedy możemy doprowadzić do ich szybszego zniszczenia.

Szukasz nowej pary butów do biegania? Sprawdź już teraz ofertę sklepu internetowego dobiegania.pl, gdzie czeka na Ciebie szeroka gama świetnych modeli butów do biegania.

Sklep Dobiegania.pl zapewnia nie tylko duży wybór, ale także przystępne ceny i daje aż 30 dni na zwrot! Jego klienci mogą także wymienić obuwie bez ponoszenia wysokich kosztów – sklep opłaca wysyłkę nowej pary. Życzymy udanych zakupów!