Typy obuwia a rodzaj budowy stopy

Buty do biegania to temat z pozoru niezwykle prosty. Osoby, które zaczynają biegać po prostu często idą do marketu i kupują buty sportowe, nie zwracając uwagi na ich parametry, czy na budowę własnej stopy.

Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które jeszcze nie biegały, a chcą spróbować i nie chcą kupować od razu droższych butów, a jedynie zwykłe na początek. Boć może będzie to słomiany zapał i buty pójdą w odstawkę, na dno szafy po kilku treningach. Jeśli jednak złapie się bakcyla wówczas lepiej postarać się o właściwie dobrane obuwie do własnej stopy.

W salonach z obuwiem można wykonać test określający typ budowy stopy.

Najczęściej można się spotkać z trzema rodzajami budowy stóp. Są to stopy pronujące, neutralne oraz supinujące.

Czym siężnią i dlaczego tak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia?

Stopy pronujące są często spotykane. Wiele osób ma ten typ, nie zdając sobie sprawy z jego nazewnictwa. Jak go rozpoznać? Często pięty odstają od linii prostej na zewnątrz. Jest to budowa pokrewna z płaskostopiem, gdyż podczas biegu czy również chodu ciężar ciała przenoszony jest na wewnętrzną krawędź stopy. Niektórzy mówią, że ma się „kaczy chód”.

Buty przeznaczone dla tego rodzaju stopy mają wzmocnienia w okolicach pięt, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ewentualnych kontuzji. Buty do biegania dla stopy pronującej będą się wolniej niszczyły niż inny typ obuwia założony na taką stopę. W sklepach można spotkać się z nazwami „stuctured”, „control” , sability”, „motion control”.

Stopy supinująceżnią się od pronujących gdyż w tym wypadku ciężar ciała przenoszony jest na zewnętrzną krawędź stopy. Rzadziej sie spotyka ten typ budowy, aczkolwiek są buty do biegania dla tych właśnie stóp. Dopuszczalne jest jednak noszenie również butów do biegania neutralnych.

Stopy neutralne– ta budowa jest prawidłowa i podczas biegu rozprowadzany jest ciężar ciała równomiernie po całej stopie. Od nastąpnięcia czyli od pięty, do momentu wybicia stopy i jej oderwania. Jeśli spojrzy się na stopę od tyłu to widać, że ciężar ciała jest równomiernie rozłożony. jakie buty do biegania wybrać? Otóż przy tej budowie można nosić buty amortyzujące bez stabilizatora stopy. Modele określane są jako „cushion”.

Jak widzimy wybór butów należy rozpocząć od poznania swoich stóp. Nie warto jest biegać w zniszczonych butach, gdyż można łatwo nabawić się kontuzji. Stopy będą szybciej się męczyły i może doskwierać nam ból. Pojawić się mogą również niechciane odciski czy otarcia, a to z reguły na kilka dni wyklucza z treningów, aż stopa się zagoi i bieg nie będzie sprawiał bólu..

Wybór butów do biegania uzależniony jest również od podłoża po którym zamierzamy się poruszać. Inne obuwie wybiera się na twarde podłoże jakie jak asfalt, a inne na miękkie jak drogi polne, leśne ścieżki.

Warto wejść na stronę dobiegania.pl i zapoznać się z ofertą butów do biegania. Każdy model jest starannie opisany dla jakiego typu stopy jest przeznaczone oraz na jakie podłoże. Jeśli mamy jakieś pytania czy wątpliwości obsługa sklepu chętnie na nie odpowie. Sklep ten prowadzony jest przez wykwalifikowaną kadrę. Możemy śmiało polegać na ich wiedzy.